{altattrib}

Galerie výtvarného umění v Náchodě

Přeskočit na: Navigaci | Aktuální sdělení | Aktuální výstavy


novinky na e-mail / © / english
© GVUN 2008
design Ondřej Klos / Podol
code Petr Rapant
Návrat na úvodní stránku Galerie výtvarného umění v Náchodě

Aktuální výstavy

Umělci do 40 let / Hana Ĺ uranská - Rostlinné transformace

Místo konání: kabinet kresby, grafiky a fotografie
Termín konání: 13/05 - 19/06 2011

(narozena 18. ledna 1982  v Uherském Hradišti)

Výstava Rostlinné transformace, jak ji Hana Šuranská připravila, je jejím bytostným výtvarným vyjádřením. Rostliny a květiny, aĹĄ už jako ilustrační studie či abstrahované lineární ornamenty a dekory, jsou hlavním a stěžejním tématem její výtvarné tvorby.

Těžištěm expozice jsou rozměrné linoryty, z matric ručně tištěné. V nich zobrazuje panoramatický pohled do krajiny, přeplněné hustou vegetací v blízkosti vodního toku. Na temně černém podkladu rytá linie vytvořila půvabnou kresbu bílé krajky. Linie je pevná a přesná, avšak v celkovém harmonickém rytmu je dynamicky proměnlivá díky různé šířce rytých linií, jejich rozdílné hustotě a rozmanitosti samotného dekoru. Grafická stylizace vznikala dlouhým a náročným procesem. Na samém začátku stály studijní skici podle skutečnosti. Autorsky předcházel jistě i cyklus leptů s podobnou tématikou. Lepty byly malého formátu a provedeny na speciálním světlocitlivém materiálu.

Výstava v intimním prostoru kabinetu kresby, grafiky a fotografie náchodské galerie představuje ještě další práce z ateliéru talentované výtvarnice. Zajímavé jsou bezesporu starší autorské experimentální tisky, kde jako materiál pro matrici Hana šuranská použila polystyren. Díky nesourodému a hrubému povrchu matric vznikají velmi působivé impresivní grafiky, kde motivy listů lučních bylin a travin získávají na lehkosti a živosti. Vypadají, jako by se chvěly v horkém letním dni a jejich obrysy se přitom rozpouštějí ve hmotě barvy. Výrazný kontrast vždy dvou doplňkových barev - nejřastěji červené a zelené - tento dojem ještě více umocňuje.

Hana Šuranská se postupem času propracovala od jednobarevných přes valérově rozmanité až po pestrobarevné grafiky, které ji zcela naplnily. Náměty, kompozicí i barevností se i nepatrná grafika v podání Hany Šuranské proměňuje v neopakovatelný, osobitý a energií nabitý obraz, který má sílu každého oslovit.

vrátit se na začátek této stránky