{altattrib}

Galerie výtvarného umění v Náchodě

Přeskočit na: Navigaci | Aktuální sdělení | Aktuální výstavy


novinky na e-mail / © / english
© GVUN 2008
design Ondřej Klos / Podol
code Petr Rapant
Návrat na úvodní stránku Galerie výtvarného umění v Náchodě

Aktuální výstavy

Ruské malířství 19. století

Místo konání: Zámecká jízdárna / přízemí a meziokní
Termín konání: 01/03 - 03/11 2013

Celé expozici vévodí velký obraz Ilji Jefimoviče Repina Křížové procesí v dubovém lese (1877, 1914–1924). Dílo spojuje v sobě národopisné prvky a výtvarné prvky ruské secese. Obraz je dokladem dobového sepjetí realismu  s impresionistickou malířskou technikou. Nicméně tato technika barevných skvrn je charakteristická pro Repinova žáka Valentina Alexandroviče Serova, který v ruských dějinách umění stojí na předělu realismu a moderního umění. Přesvědčit se o této skutečnosti můžeme přímo v expozici  na malém obrázku Vesnice s kostelem (nedatováno) nebo u  Studie vraníka na slunci (1897). Nicméně toto dílo lze porovnat s jiným obrazem koně, Arabský hřebec (1858) od Nikolaje Jegoroviče Svěrčkova.
Velikostí mohou Repinovu obrazu konkurovat neméně zajímavé obrazy umístěné nad rampou. Jedná se o rozměrná plátna Příchod Varjagů do Kyjeva (1912) od Fedora Antonoviče Guk-Kravčenka, Alexandrovův Stěnka Razin a princezna (1912) a půvabný skupinový portrét Návštěva v dívčím šlechtickém penzionátu (1900) Emilie Jakovlevny Šanksové.
Výstava také představuje řadu krajinných motivů. Nezapomenutelné Maríny od Ivana Konstantinoviče Ajvazovského, Šiškinův lesní interiér (Jitro v lese, 1888) nebo Jelaginský park v Petěrburgu (1896) a v neposlední řadě třeba Náměstí v Paříži (nedatováno) od Konstantina Alexejeviče Korovina. Na závěr bych rád upozornil na dílo Filipa Andrejeviče Maljavina. Ve výstavních prostorách zámecké jízdárny je zastoupen čtyřmi obrazy, které svou výraznou expresívní barevností jsou nepřehlédnutelné. Nejnápadnější Křik (1925) nebo Akt klečící ženy (nedatováno) dokládají vlivy z francouzského malířství.

/Úryvek z textu o expozici představené v roce 2007. IN: Rodným krajem, č. 36, 2008, s. 35-36./

Mgr. Vlastislav Tokoš, kurátor sbírek

vrátit se na začátek této stránky