Ve výstavě Jakuba Tulingera stoupáme bezmála kilometr a půl nad úroveň vzdálené mořské hladiny. Pěšina je vyšlapaná až na kamenné tělo hory. Lapáme po dechu, ale za tu vyhlídku to stojí.
Ústřední video Tulingerovy výstavy vzniklo kombinací 3D animace a volně dostupných snímků z google maps, které tam nahráli turisté. Nová výstavba návštěvnické infrastruktury tento kousek česko-polského území výrazně proměňuje, což Jakuba Tulingera, který tato místa navštěvuje více než deset let, vede k úvahám, co zvýšený nápor člověka přináší či naopak ubírá živoucímu ekosystému, jehož jsme sami součástí. Poetickou parafrázi těchto úvah vkládá do úst záhadné bytosti, chtělo by se říct, že jakési „duši hory“. Její řeč nezní souvisle a myšlenky jsou neutříděné. Dokážeme ale porozumět myšlení těch, kteří nejsou lidmi?
Jakub Tulinger patří k mladé generaci, jejíž budoucnost naplno ovlivní klimatická změna a další civilizační dopady. Okolí Kralického Sněžníku je sice pouze jednou buňkou planetárního organismu, nicméně i jeho příklad nám předkládá obecnější otázky po podobě současnosti i příštích časů. Jaká bude příroda budoucnosti? Čím pro nás bude charakteristická? Jak se to bude lišit od toho, co známe a co znali naši předci?
Jakub Tulinger (nar. 1996) je loňským absolventem Katedry fotografie FAMU v Praze. Zúčastnil se kolektivních výstav „Teorie turismu“ v pražské Fotograf Gallery (2024), „Opilý les“ a „Scream to Be Heard“ v pražské Galerii AMU (obě 2023) nebo „Člověk v jeskyni“, kterou uspořádala Galerie NTK v Praze (2021). Jeho práce byla rovněž součástí programu Jiné vize na festivalu PAF v Olomouci (2021 a 2023).
Jiří Ptáček